Dış Cephe Kaplama Sistemleri ( Alüminyum)

Dış Cephe Kaplama Sistemleri ( Alüminyum)

Türkiye’de özellikle son yıllarda rağbet görmeye başlayan ve özellikle yeni nesil yapılarda sıklıkla görmeye alıştığımız alüminyum cephe paneli, büyük projelerde baş göstermeleri ile ünlenmiştir. Alüminyum panel cephe imalatı ile meydana gelen bina kabuğu bu sayede modüler bir teknik ile ortaya çıkmış olur.

Bahsettiğimiz bu modülleri oluşturan bütün bu bileşenler, fabrikada son halini alarak şantiyede montaj edilir. Başka bir deyişle “off-site” üretilen ürünler “on-site” olarak monte edilir ve kullanıcısına teslim edilir demek mümkün. İşin aslı bu sistem, alüminyum panel cephe uygulaması tasarımlarında çok da yeni olmayan bir sistemdir, ancak yaygın olarak kullanılan çubuk sistemlerin yerine özellikle yüksek bina ve plazalarda tercih edilen bir yöntem olarak evrilmiştir. Bu sistemde düşey ve yatay profillerden oluşan ızgaralar önceden binaya tahsis edilmez.

Bunun yerine genelde bir kat aralığı ya da yatay olarak birkaç bölmeyi geçebilecek mesafede tek bir panel yatay ve dikey profilleri de içerecek şekilde cam ile kompozit profil üstüne olacak şekilde fabrika ortamında oluşturulur ve böylece binaya hazır ve nazır şekilde kolayca monte edilir. Alüminyum kompozit panel cephe kaplaması işlemi de tam olarak burada devreye girer demek mümkün.